מרכז המצוינות

מרכז המצוינות במוסיקה

מרכז המצוינות במוסיקה, אותו מוביל הקונסרבטוריון, פועל מטעם עיריית באר שבע ובשיתוף עם משרד החינוך והמשרד לפיתוח הנגב והגליל. המרכז פועל לחשוף את כלל ילדי העיר באר שבע למוסיקה בכלל, ולנגינה בפרט. חשיפת הילדים לעולם המוסיקלי מגיל צעיר מעשירה את עולמם, מקדמת ומעצימה יכולות אישיות וחברתיות, מפתחת את התחום המוטורי, התנועתי, הרגשי, החברתי והערכי, ומקנה כישורי חיים, למידה ועמידה על במה. בנוסף, חשיפה והעמקה בעולם המוסיקלי מפתחים את מוסיקאי העתיד וצרכני המוסיקה העתידיים, שהם חוד החנית לחברה תרבותית נאורה. לאור זאת, נועדו תכניות המרכז לאתר גם את אותם ילדים בעלי כישרון ולטפח בהם את קשת המיומנויות הנדרשות למימוש הפוטנציאל המוסיקלי האישי, כך שהם יהוו, בבוא היום, את טובי המוסיקאים המובילים את עולם התרבות הישראלי.

מטרות

 • טיפוח יכולות האזנה וקשב בקרב ילדים ונוער במערכת החינוך בבאר שבע לשם יצירתה של חברה עתידית קשובה יותר, גם למוסיקה וגם לאחר - חברה שבה האזנה לקונצרטים ומופעי מוסיקה מהווה חלק מהותי מתרבותה.

 • לזמן למקסימום ילדים הוראת נגינה ושירה ברמה גבוהה המאפשרת חשיפה לעולם המוסיקה על סגנונותיו השונים ומימוש פוטנציאל מוסיקלי אישי.

 • פיתוח מסלולים למצוינות אישית וקבוצתית המובילים ילדים ובני נוער להתמחות בתחום המוסיקה.

 • יצירת שיתופי פעולה והזנה הדדית בין הגופים השונים העוסקים במוסיקה במרחב העירוני למען קידום ופיתוח התחום לרמה המקצועית הגבוהה ביותר. 

 

תכניות המרכז

 • קונצרטף: מפגש לכל גני החובה בעיר עם אמן כלי נשיפה מעץ, המציג מגוון של כלי נשיפה, ביניהם כלי נגינה "נדירים" (כלים שכמעט ונעלמו בשנים האחרונות מהמרחב המוסיקלי בדרום), מנגן בסגנונות שונים, ומסביר על האופן בו פועלים כלי נשיפה. 

 • תיגוף: בשיתוף פעולה עם מכללת קיי, משלבת התכנית מתגפים מהמסלול להוראת מוסיקה בגיל הרך בתוך גני החובה בבאר שבע. התיגוף היא שיטה יצירתית להוראת קצב, הרמוניה ופוליריתמיקה תוך פעילות חווייתית. הילד לומד לייצב תחושת קצב, לקרוא מקצבים, ולפתח קואורדינציה באמצעות תיפוף על הגוף ועל פי תבניות מלל. גני החובה בתכנית זוכים למפגשים חד שבועיים עם מתגף מקצועי .

 • צלילי גן: גני חובה נבחרים זוכים לתוכנית העמקה - שיעור מוסיקה חד שבועי לגיל הרך הכולל שירה, לימודי קצב, תיווי, והתחלה של הכרות עם משפחות כלי נגינה. דגש רב מושם על האזנה פעילה וקשב, כמו גם על נורמות התנהגות של קהילה מאזינה.  במהלך השנה נוצר קשר ישיר עם הורי הילדים באמצעות שעורים פתוחים לטובת המשך לימודי מוסיקה בקונסרבטוריון במסגרת תכנית טרום כלי.  

 • קונצרטי חשיפה: סדרה של קונצרטים מוסברים בסגנונות שונים עבור תלמידי בתי הספר היסודיים הניתנים ע"י מרכז המצוינות בנוסף לפעילות של סל תרבות. כל שכבת גיל זוכה לראות קונצרט פעם בשנה. באמצעות קונצרטים אלו נחשפים הילדים, לאורך השנים, לסגנונות מוסיקליים שונים, כגון: מוסיקה קלסית, כליזמר, זמר עברי, מוסיקה אנדלוסית וכד'. כמו כן, הילדים לומדים על משפחות כלי נגינה שונות כגון: כלי נשיפה, כלי הקשה, ועוד. בנוסף, משלבים הקונצרטים האזנה פעילה ושירה וחושפים את הילדים לנורמות ההתנהגות בהיכלי תרבות ומופעים מוסיקליים.

 • 4X4: תכנית חקר לרביעיות והרכבים קאמריים. אחד המרכיבים המשמעותיים  ביותר לטיפוח נגנים מצטיינים הנו נגינת מוסיקה קאמרית. בתוכנית פועלים הרכבים שונים בהנחיית מורים ואמנים מתוך הקונסרבטוריון ומחוצה לו: הרכב אקורדיונים, חמישיית מנדולינות, רביעיית כלי קשת, רביעיית גיטרות, רביעיית חלילים, הרכב קלרינטים ועוד. בסוף השנה מתקיים קונצרט חגיגי בו מנגנים כל ההרכבים במרכז למוסיקה קאמרית במשכנות שאננים בירושלים. הקונצרט מוקלט והתלמידים גם זוכים לשמוע קונצרט של הרכב קאמרי מהמובילים בעולם במסגרת סדרת ימקאמרי. 

 • טרום כלי: שיעורי טרום כלי מיועדים לתלמידים בגיל הרך וכיתות א-ג המעוניינים להתחיל ללמוד נגינה אבל אין להם רקע מעבר לחשיפה בגנים. שיעורי טרום כלי הם "חלון הראווה" לפני התחלת הנגינה על כלי. הילד זוכה להיכרות ראשונית עם תווים וקצב כמו גם להתנסות בהבעה מוסיקלית. השעורים מתקיימים בקבוצות קטנות אחת לשבוע והילדים נפגשים לאורך השנה עם מורי הקונסרבטוריון המאפשרים להם התנסות בהפעלת כלי נגינה שונים. כך, לאורך השנה, מתהווה תהליך של בחירת כלי ומעבר להוראה פרטנית בכלי הנבחר. 

 • הוראת נגינה ושירה בבתי ספר: תכנית חקר להחזרת ההוראה האיכותית של כלי נגינה לתוך מערכת החינוך. בתוכנית 6 בתי ספר בהם לומדים לנגן על כלי לפי משפחות כלי נגינה (נשיפה, פריטה, הקשה, קשת, ווקאלי ומקלדת). התכנית מאפשרת לילדים מתאימים להתחיל ללמוד נגינה בבית הספר בקבוצות קטנות בליווי מקצועי של הקונסרבטוריון. התלמידים שגילו עניין ויכולת ממשיכים ללימוד יחידני בקונסרבטוריון, משתתפים בתזמורות הקונסרבטוריון, וממשיכים לנגן בבית הספר כחלק מהרכב בית ספרי.

 • שילוב אמנים בהוראת נגינה: הקונסרבטוריון למוסיקה והנגב כולו, סובלים ממחסור בנגנים בכלים מסויימים - כלי נשיפה ממתכת וירידה בכלי קשת. התוכנית פועלת בשני מישורים מרכזיים. ראשית, התכנית מחדשת את הוראת כלי הנגינה הנדירים בקונסרבטוריון עבור תלמידים נבחרים, ע"י שילוב אמנים בהוראה ורכישת כלים נדירים כגון טובה, ויולה ואבוב. שנית, התכנית מחזירה לתפקוד את תזמורת כלי הקשת ותזמורת כלי הנשיפה הצעירה, באמצעות פרוייקטים המעלים את רמת הנגינה והשאיפה למצוינות של התלמידים כמו למשל קונצרט משותף של אנסמבל סולני ת"א עם תזמורת כלי הקשת הצעירה של הקונסרבטוריון.

 

לוגו מצוינגב 1
לוגו מצוינגב 1
לוגו מצויינות
לוגו מצויינות